Jak co roku grudzień to czas beztroskich wzrostów, nic tylko czekać do grudnia i się ładować. Poniżej wykres przedstawiający zmianę WIGu w grudniu w porównaniu do pozostałych miesięcy w roku. Przy kompletnie płaskich pozostałych miesiącach te +2,3% średnio dla grudnia wygląda imponująco!

wykres przedstawia porównanie zmiany WIGu w grudniu i w porównaniu z pozostałymi miesiącami
Rajd Świętego Mikołaja na polskiej giełdzie 2016-2022

Powody Rajdy Świętego Mikołaja

Porównanie rzeczywiście wypada super, ale czy na pewno? To czego celowo nie dopisałem, to fakt, że jest to porównanie za okres od 2016 do 2022.

A teraz, co jeżeli sprawdziłbym to dla np dla poprzednich 6 lat, czyli 2010 – 2015? Wychodzi na to, że efekt jest dokładnie odwrotny: średnio 2,3 punkta procentowego przewagi innych miesięcy nad grudniem. Gdzie się więc podział nasz mistyczny Rajd Świętego Mikołaja?

wykres przedstawia porównanie zmiany WIGu w grudniu i w porównaniu z pozostałymi miesiącami
Rajd Świętego Mikołaja na polskiej giełdzie 2010-2015

Jaka jest więc prawda?

Realnie patrząc 23 grudnie w historii WIGu były dodatnie vs 10 ujemnych, przy czym dla wszystykich miesięcy jest to analogicznie 22 vs 11. Moim zdaniem efekt zdecydowanie niewarty uwagi z punktu widzenia średnich.

Ale może jest tak, że grudzień jest dodatni jak rok do tej pory był dodatni i ujemny jak rok był ujemny? Może ‚fundom’ opłaca się pompować dobre lata, a odcinać słabe – skoro i tak już po bonusach to lepiej się ustawić na przyszły rok.

Patrząc na dane widać, że w 22 przypadkach na 33 grudzień ma ten sam znak co poprzednie miesiące, niby więcej niż 50/50, ale z punktu widzenia statystyki istotność to żadna.

zmiany WIGu dla kolejnych lat dla grudnia w porównaniu z poprzednimi miesiacami
zmiany WIGu dla kolejnych lat dla grudnia w porównaniu z poprzednimi miesiacami

Wnioski

Sprawdzałem jeszcze dane dla innych indeksów np Nasdaq, Dax, dane per tydzień, żeby brać pod uwagę tylko ostatnie dni roku, sprawdzałem opracowania naukowe i wszędzie wnioski są podobne – nie ma czegoś takiego jak Rajd Świętego Mikołaja. Oczywiście, jeżeli chcemy w to wierzyć, to będziemy zwracać uwagę na dane, które potwierdzają naszą tezę, a pozostałe uznawać tylko za wyjątki – standardowy mechanizm ludzki, ale na giełdzie dzięki temu majątku nie zbijemy. Są oczywiście też efekty stycznia, maja, września, poniedziałku, końca miesiąca etc – do wyboru do koloru.

PS. Rzekome powody Rajdu Świętego Mikołaja

Jako dodatek wrzucam powody, którymi ludzie tłumaczą ten rzekomy efekt, aż dziw, że to może nie działać 🙂

  1. Optymizm inwestorów: Okres świąteczny często wiąże się z pozytywnymi emocjami i optymizmem, co może przekładać się na zachowania inwestorów i ich decyzje zakupowe na giełdzie.
  2. Zmniejszony wolumen obrotu: Wiele firm i inwestorów instytucjonalnych zamraża swoje działania na rynku na czas świąt, co skutkuje mniejszą płynnością i może prowadzić do większych wahań cen akcji.
  3. Zamykanie pozycji: Inwestorzy mogą zamykać swoje pozycje na koniec roku ze względów podatkowych lub do celów bilansowych, co może wpływać na wzrost cen akcji.
  4. Bonusy i premie: Pracownicy otrzymujący premie świąteczne mogą inwestować swoje dodatkowe środki na giełdzie, co może napędzać popyt na akcje.
  5. Przecena akcji: Po potencjalnych spadkach w grudniu, które mogą być wynikiem realizacji strat dla celów podatkowych, inwestorzy mogą postrzegać akcje jako „przecenione” i kupować je przed nowym rokiem.
  6. Oczekiwania na styczeń: Istnieje również przekonanie, że styczeń jest często silnym miesiącem dla rynków akcji, więc inwestorzy mogą zaczynać kupować akcje już w grudniu, aby wyprzedzić styczniowe wzrosty.
  7. Psychologia tłumu: Inwestorzy są skłonni naśladować innych inwestorów; jeśli rynek zaczyna rosnąć, może to zachęcać innych do kupowania akcji, co dodatkowo napędza wzrost.

Dodaj komentarz

Trending