Ostatnio osoby interesujące się giełdą mogły usłyszeć, że WIG przebił rekord wszechczasów. Ostatni rok dla WIGu był bardzo pomyślny, indeks przebił nawet wynik technologicznego NASDAQa, napędzanego hossą AI.

Gdzie np. NVIDIA przez ostatni rok urosła o prawie 200%, a w ujęciu 10-letnim, średnioroczna stopa zwrotu to ponad 60%, co jest lepszym nawet wynikiem niż Bitcoin w tym okresie.

Ale czy naprawdę jest tak dobrze? Czy jesteśmy już blisko szczytów i trzeba uciekać? Czy możemy porównywać szczyt naszej giełdy dzisiaj i 15 lat temu? Co z wartością pieniądza w czasie, co z rozwojem gospodarki?

No właśnie, aby realnie ocenić gdzie jest nasza giełda użyłem danych o WIG, inflacji i realnym PKB (dane giełdowe ze stooq.pl, ekonomiczne z OECD). Ciekawym wskaźnikiem, na który warto patrzeć jest porównanie głównego indeksu giełdowego i PKB danego kraju. PKB realne, więc i WIG skorygowany o inflację.

Najważniejsza na wykresie jest czarna linia, ona pokazuje wartość WIG podzieloną przez PKB. Na wykresie widzimy, że sporo nam jeszcze brakuje do roku poprzedniego, nie mówiąc o szczycie z pamiętnej hossy 2007.

Uwzględniając powyższe można śmiało powiedzieć, że do realnego szczytu bardzo daleko, a inflacja mocno zaburzyła nam obraz, więc patrzenie na miary nominalne przestaje mieć sens.

Ja przewiduję kontynuację hossy przez około rok, myślę, że urośniemy przynajmniej o 20% powyżej inflacji i wtedy będzie trzeba szukać ucieczki.

Dajcie znać w komentarzach jak Wy to widzicie i czy ta metodologia do Was przemawia.

3 odpowiedzi na „Czy WIG rzeczywiście wybił nowy szczyt?”

  1. Usa dodaj

    Polubienie

  2. Dane dla USA są dostępne i często używane, stąd dziwiło mnie że dla Polski rzadko na to zwracamy uwagę.
    USA jest o tyle trudniejsze do oceny ze spółki notowane na tamtejszych giełdach są globalne, a łączna kapitalizacja to głównie top firmy tech, link poniżej.
    https://www.currentmarketvaluation.com/models/buffett-indicator.php

    Polubienie

  3. […] wyborów w Polsce. WIG osiągnął najwyższy poziom w historii (tylko nominalnie o czym pisałem tutaj), a rentowność polskich obligacji spadła, co ma być warunkowane zwiększoną wiarygodnością […]

    Polubienie

Dodaj komentarz

Trending